Previous product
AVENTICS 5/2 - directional valve
AVENTICS 5/2 - directional valve, Series IS12, size 1 - 0820024025
Back to products
Next product
AVENTICS Compact cylinder
AVENTICS Compact cylinder, Series KPZ - 0822394209
AVENTICS Profile cylinder ISO 15552, Series PRA – inch – R480176257
Compare
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Shipping & Delivery
Description
Functional principle double-acting
Cushioning pneumatically,pneumatically
adjustable
Magnetic piston with magnetic piston
Piston diameter 40 mm
Piston rod thread 1/2-20 UNF
Stroke 76.2 mm
Sealing material Polyurethane
Scraper Polyurethane
Compressed air connection 1/4 NPT
Compressed air connection type Internal thread
Compressed air connection Internal thread
Ambient temperature min./max. -20 … 80 °C
Medium temperature min./max. -20 … 80 °C
Medium Compressed air
Max. particle size 50 µm
Oil content of compressed air 0 … 5 mg/m³
Pressure for determining piston forces 6.3 bar
The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle.
Material
Cylinder tube Aluminum, anodized
Piston rod Stainless steel
Front cover Die-cast aluminum
End cover Die-cast aluminum
Seal Polyurethane
Nut for piston rod Steel, galvanized
Scraper Polyurethane
Shipping & Delivery
Related products
AVENTICS Nut for cylinder mounting
Series MR3 - 3056010180
Compare
Close
AVENTICS Nut for cylinder mounting, Series MR3 – 2915A51204
Suitable piston rod thread M16x1,5 Piston diameter 12,16 mm Material Steel For series MNI Weight See table Material Material Steel