Previous product
AVENTICS E/P pressure regulator
AVENTICS E/P pressure regulator, Series ED12 - R414009658
Back to products
Next product
AVENTICS Extension kit for base plate - R414007533
AVENTICS Extension kit for base plate - R414007343
AVENTICS E/P pressure regulator, Series ED12 – R414009665
Compare
SKU: R414009665 Categories: E/P pressure regulators, Pressure regulators
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Shipping & Delivery
Description
Housing Aluminum,Steel
Sealing material Hydrogenated acrylonitrile butadiene rubber
CE declaration of conformity
Protection class IP65
Port size via signal connection
Nominal flow Qn 2600 l/min
Hysteresis < 0.015 bar
DC operating voltage 24 V
Version Poppet valve
Mounting orientation ? = 0 … 90° ±? = 0 … 90°
Certificates CE declaration of conformity
Working pressure max See table
Ambient temperature min./max. 5 … 50 °C
Medium temperature min./max. 5 … 50 °C
Medium Compressed air
Max. particle size 50 µm
Oil content of compressed air 0 … 1 mg/m³
Nominal flow Qn 2600 l/min
Control Analog
DC operating voltage 24 V
Voltage tolerance DC -20% / +30%
Permissible ripple 5%
Max. power consumption 1400 mA
Protection class IP65
Weight 2,3 kg
The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle.
With oil-free, dry air, other installation positions are possible on request.
Nominal flow Qn with working pressure 7 bar , with secondary pressure 6 bar and ?p = 0.2 bar