Previous product
AVENTICS E/P pressure regulator
AVENTICS E/P pressure regulator, Series AV05 - EP - R414007390
Back to products
Next product
AVENTICS E/P pressure regulator, Series ED07 - R414009633
AVENTICS E/P pressure regulator, Series ED07 – R414009630
Compare
SKU: R414009630 Categories: E/P pressure regulators, Pressure regulators
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Shipping & Delivery
Description
Housing Die-cast aluminum,Steel
Sealing material Hydrogenated acrylonitrile butadiene rubber
CE declaration of conformity
Protection class IP65
Port size via signal connection
Nominal flow Qn 1300 l/min
Hysteresis < 0.015 bar
DC operating voltage 24 V
Version Poppet valve
Mounting orientation ? = 0 … 90° ±? = 0 … 90°
Certificates CE declaration of conformity
Working pressure max See table
Ambient temperature min./max. 5 … 50 °C
Medium temperature min./max. 5 … 50 °C
Medium Compressed air
Max. particle size 50 µm
Oil content of compressed air 0 … 1 mg/m³
Nominal flow Qn 1300 l/min
Control Analog
DC operating voltage 24 V
Voltage tolerance DC -20% / +30%
Permissible ripple 5%
Max. power consumption 1400 mA
Protection class IP65
Weight 2,05 kg
Nominal flow Qn with working pressure 7 bar , with secondary pressure 6 bar and ?p = 0.2 bar